INSPIRATION OR IMITATION: Rudi Gernreich 60s | Louis Vuitton SS13

Rudi_Gernreich_60s_Louis_Vuitton_SS13_1

Współczesna moda garściami korzysta z dorobku lat 60-tych. Marc Jacobs w sezonie wiosna/lato 2013 mocno bawił się geometrią, tworząc kreacje przypominające to, co Rudi Gernreich zaprojektował 50 lat wcześniej. I to aż w dwóch kolekcjach - dla marki Louis Vuitton oraz własnego, autorskiego brandu.

Op-art, czyli sztuka optyczna, była jednym z najważniejszych kierunków w sztuce lat 60-tych XX wieku. Bazując na specyficznych układach figur i linii, które oddziaływały na wzrok patrzącego, wywoływała rozmaite złudzenia optyczne. Czerpali z niej nie tylko artyści, ale i projektanci mody. Wśród nich Rudi Gernreich – Amerykanin austriackiego pochodzenia, jeden z twórców awangardowej mody. Gernreich, przez lata współpracując z modelką i muzą - Peggy Moffitt, stworzył wiele ikonicznych projektów. Wśród nich monokini czy stanik „no bra” z cienkiego przezroczystego nylonu.

Na zdjęciu ikona lat 60-tych, modelka i muza projektanta Rudiego Gernreicha - Peggy Moffitt oraz pokaz kolekcji Louis Vuitton SS13. Poniżej także inne projekty Gernreicha oraz sylwetki z kolekcji SS13 Marca Jacobsa i marki  Louis Vuitton.

 

Rudi_Gernreich_60s_Louis_Vuitton_SS13_2

 

Leave A Comment